REKLAMA

ABC przed wyjazdem wakacyjnym

Wyjazd na wakacje to dla wielu osób spore przeżycie. Szczególnie osoby, które w czasach PRL nie zawsze miały możliwość swobodnego wyjeżdżania do innych krajów, doceniają, ale też zarazem przeżywają podróże. Młodsze pokolenia mają do jeżdżenia po świecie większy dystans, ale nawet dla pokolenia 20-latków niektóre aspekty wyjazdów mogą być stresujące. Jednym z nich jest na pewno przygotowanie do wyjazdu. Jak podejść do tego zadania, by nie obudzić się na dzień przed wyjazdem bez niezbędnych rzeczy i dokumentów?

1. Niezbędne dokumenty

Planując wyjazd, powinniśmy przede wszystkim zadbać o wszystkie dokumenty, które mogą być nam potrzebne podczas wakacji. Oczywiście podczas podróżowania po Unii Europejskiej sprawa jest ułatwiona – poruszać się bez problemu i wystarczy dowód osobisty na wypadek kontroli. Jednak jeżeli planujemy wyjechać z dzieckiem, nawet jeżeli jest to „tylko” kraj wspólnoty – lepiej zabrać dla niego paszport. Z wnioskiem o taki dokument należy wystąpić odpowiednio wcześnie przed podróżą. Wyrabianie paszportu nie dzieje się bowiem z dnia na dzień, bo taka czynność trwa nawet 30 dni. Paszport dla dziecka będzie nam potrzebny nie tylko na lotnisku, ale też w hotelach, w których często sprawdzana jest tożsamość dziecka. W przypadku wyjazdów poza Unię Europejską – potrzebujemy też oczywiście paszportu dla siebie, dlatego odpowiednio wcześnie warto sprawdzić, czy na pewno wszyscy członkowie rodziny posiadają aktualny dokument. Nie należy zapominać również o karcie EKUZ, która umożliwi nam w razie potrzeby leczenie w państwowych placówkach medycznych krajów Unii Europejskiej.

2. Leki z apteki

Wyjeżdżając za granicę, warto zabrać ze sobą podstawowe leki oraz wyposażenie apteczki domowej. Szczególnie jeżeli podróżujemy z dziećmi podstawowe medykamenty, czy bandaż mogą okazać się nieocenione. Za granicą poszukiwanie na cito otwartej apteki, w której farmaceuta zrozumie, o co nam chodzi, a co gorsza będzie pracował w godzinach, w których akurat będziemy potrzebować pomocy - wcale może nie być takie łatwe. O ile więc nie posługujemy się biegle łaciną i nie liczymy na łut szczęścia, lepiej zabrać ze sobą kilka podstawowych leków, które pomogą nam lub naszemu dziecku na wypadek wysokiej gorączki, czy skaleczeń. Szczególnie że spędzanie wakacji na poszukiwaniu lekarstw to raczej nie wymarzony sposób na urlopowanie. Oczywiście o zabraniu odpowiednich leków powinny pamiętać w szczególności osoby, które chorują przewlekle. Pominięcie dawek leków w połączeniu ze zmianą klimatu może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

3. Ubezpieczenie w sam raz

Kolejnym, ważnym elementem, o którym powinien pamiętać każdy podróżnik, jest polisa ubezpieczeniowa na wakacje. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą zapewni nam możliwość leczenia nie tylko w państwowych, ale również w prywatnych placówkach medycznych, które często zapewniają wyższy poziom usług, a także dostęp do szerokiej gamy zabiegów ambulatoryjnych, lekarskich, czy też ratownictwa. Oczywiście ubezpieczenie turystyczne może obejmować nie tylko pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa i transportu, ale też NNW, assistance, OC w życiu prywatnym, czy ubezpieczenie bagażu. Wszystkie te elementy ubezpieczenia turystycznego spełniają określone funkcje i zapewniają kompleksową ochronę podróżnikom, bez której lepiej nie ryzykować wyjazdu. O ubezpieczeniu bagażu, czy sprzętu sportowego warto pomyśleć również w sytuacji, gdy mamy wykupioną polisę razem z wyjazdem zorganizowanym. Ubezpieczenie grupowe wycieczki zapewnia bowiem najczęściej podstawową ochronę, która może nie obejmować bardziej skomplikowanych zabiegów, czy droższego leczenia, tak samo, jak karta EKUZ. Tanie ubezpieczenie podróżne online najczęściej kupimy bezpośrednio u ubezpieczyciela poprzez stronę internetową, gdzie nawet na ostatnią chwilę przed wyjazdem możemy wykupić ochronę dla siebie i rodziny. Z ubezpieczeniem turystycznym na pewno będziemy spokojniejsi.

4. Nie tylko bikini

Pakowanie na wyjazd to oczywiście odpowiednie ubrania i buty. I tu należy być przygotowanym na wszelkie sytuacje pogodowe. Wiele osób wyjeżdżających na południe Europy zakłada, że zawsze jest tam ciepło i przyjemnie. Dlatego pakuje do walizki klapki, szorty, t-shirt i z uśmiechem na ustach wędruje do samolotu. Niestety, nawet w ciepłych krajach południowej Europy pogoda może zaskoczyć – zimnym wiatrem, mocnym zachmurzeniem, czy nieprzewidzianym deszczem. Wyjeżdżając, powinniśmy zatem pamiętać o przygotowaniu ubrań i butów na bardzo różne warunki pogodowe. O zróżnicowanych ubraniach powinniśmy również pamiętać, jeżeli planujemy oglądać takie atrakcje jak góry, czy jaskinie. Przykładowo wybierając się na popularną Teneryfę, na której jedną z największych atrakcji jest oglądanie wulkanu Teide – powinniśmy być przygotowani nawet na warunki zimowe, podczas gdy nad morzem temperatura oscyluje wokół 25 stopni Celsjusza. Z kolei zwiedzając Sycylię wiosną, nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że w górach temperatura spada do 9 stopni, a na wybrzeżu może wiać zimny wiatr obniżający temperaturę do tej, którą znamy znad Bałtyku.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

2019-05-31 13:06:07